Geek Girl Meetup Umeå laddar för event 19/10!

21 september, 2011

Jepp, nu är det dags. Vi kommer att köra vårt första minievent onsdag 19/10 kl.16-18 på Kafé Station i Umeå. Läs mer om eventet här.

Många spännande kvinnor kommer och snackar, sedan tänker vi workshoppa lite också. Passa på och anmäl dig här, bums! Först till kvarn är det som gäller.

Share

Upptaktsmöte för Geek Girl Meetup Umeå

26 augusti, 2011

Nu har vi tagit de första riktlinjerna för höstens träffar för Geek Girl Meetup Umeå. I styrgruppen ingår i dagsläget:
Emma Ewadotter, Humlab, Umeå universitet [emma.ewadotter@humlab.umu.se]

Hanna Olsson, Infotech Umeå [hanna.olsson@uminovainnovation.se]

Ingela Hjulfors Berg,Teknisk-naturvetenskaplig fakultet, Umeå universitet samt Wheelforce Media [ingela.hjulfors.berg@adm.umu.se eller wheelforce@gmail.com] [@kesomackan]

Emilott Lantz, student, Umeå universitet [emilott.lantz@gmail.com]

Lill Casslind, Film i Västerbotten [lill@filmivasterbotten.com]

Lillemor Strömberg, Sveriges Radio Västerbotten [lillemor.stromberg@sr.se] [@LillemorSR]

Annakarin H Nyberg, Umeå universitet [annakarin.nyberg@informatik.umu.se]

En första träff för Geek Girl Umeå är på gång i slutet av oktober. Gå med i vår Facebook sida så kan du hålla dig à jour om vad som händer. Är du intresserad av att sponsra något av våra event så kontakta gärna via mejl:  Ingela Hjulfors Berg

Emma Ewadotter

Emma Ewadotter har massor av spännande idéer på gång för GGM Umeå.

Share

Flera samarbetspartners på gång

29 juni, 2011

Trots hettan så finns det faktiskt flera som vill engagera sig för att Geek Girls Meetup Umeå ska bli av i höst. Både Fakulteten för Teknik och naturvetenskap vid Umeå universitet, Infotech Umeå och HUMlab har visat starkt intressse för ett samarbete. Fakulteten sköter all studentrekrytering till Umeå universitets teknikutbildningar, Infotech Umeå är en IT-satsning vid Uminova Innovation som vill lyfta fram IT- företag i Umeåregionen. HUMlab är en mäktig mötesplats för humaniora, kultur och informationsteknik vid Umeå universitet . Här möts studenter, forskare, konstnärer, näringsliv och internationella gäster i en öppen och kreativ studiomiljö på 500 m2. Now we´re talking!

Share