Intinor sponsrar Geek Girl Meetup Umeå

19 oktober, 2011

Grabbarna på Intinor ställer in streamingboxen.

Vi är oerhört tacksamma att grabbarna på umeföretaget Intinor sponsrar oss med deras smarta streamingbox. Det innebär att vi kommer att kunna livesända enkelt över Bambuser från eventet i eftermiddag utan att behöva använda datorn. Stor applåd för dem!
Dessutom ska Film i Västerbotten vår samarbetspartner ha en eloge som lånar ut kamerautrustningen.

Intinorlådan ihopkopplad med kameran livesänder direkt på webben.

Share

Upptaktsmöte för Geek Girl Meetup Umeå

26 augusti, 2011

Nu har vi tagit de första riktlinjerna för höstens träffar för Geek Girl Meetup Umeå. I styrgruppen ingår i dagsläget:
Emma Ewadotter, Humlab, Umeå universitet [emma.ewadotter@humlab.umu.se]

Hanna Olsson, Infotech Umeå [hanna.olsson@uminovainnovation.se]

Ingela Hjulfors Berg,Teknisk-naturvetenskaplig fakultet, Umeå universitet samt Wheelforce Media [ingela.hjulfors.berg@adm.umu.se eller wheelforce@gmail.com] [@kesomackan]

Emilott Lantz, student, Umeå universitet [emilott.lantz@gmail.com]

Lill Casslind, Film i Västerbotten [lill@filmivasterbotten.com]

Lillemor Strömberg, Sveriges Radio Västerbotten [lillemor.stromberg@sr.se] [@LillemorSR]

Annakarin H Nyberg, Umeå universitet [annakarin.nyberg@informatik.umu.se]

En första träff för Geek Girl Umeå är på gång i slutet av oktober. Gå med i vår Facebook sida så kan du hålla dig à jour om vad som händer. Är du intresserad av att sponsra något av våra event så kontakta gärna via mejl:  Ingela Hjulfors Berg

Emma Ewadotter

Emma Ewadotter har massor av spännande idéer på gång för GGM Umeå.

Share